تفاوت دارک وب (dark web) و دیپ وب (deep web) چیست؟

دارک وب (dark web) چیست؟

دارک وب یا وب تاریک شامل وب سایت هایی است که از طریق IP نمی توان آنها را شناسایی یا ردیابی کرد. در واقع وب سایت های موجود در دارک وب دارای دامنه هایی با IP Server نا مشخص است. یکی از علت های مخفی بودن در این شبکه این است که از شبکه Tor استفاده می کند که تمام اطلاعات رمزنگاری شده و با الگوریتم های قدرتمند محافظت می شوند که باعث حفظ امنیت کاربر میشود.پسوند دامنه ها .onion است و نام دامنه ها معمولا بصورت رندوم است.

دیپ وب  (deep web) چیست؟

دارک وب زیرمجموعه دیپ وب می باشد. صفحات دارک وب در هیچ موتور جستجوگری یافت نمی شوند و اغلب وب سایت ها بصورت مخفی و غیرقابل رهگیری فعال هستند. در نتیجه بسیاری از هکرها و خلاف کارها جهت حفظ امنیت خود و داشتن یک فضای امن و غیرقابل کنترل، از آن استفاده می کنند. دیپ وب قسمتی از اینترنت است که لزوما برای فعالیت های مخرب استفاده نمی شود اما موتور جستجو به آن دسترسی ندارد.

آیا استفاده از دارک وب قانونی است؟

خیر، استفاده از دارک وب غیرقانونی است. زیرا وب سایت هایی که در آن فعالیت می کنند غیرقانونی هستند مثل خرید و فروش موادمخدر و اسلحه و هکرها و …

مهم نیست خریدی انجام میدهید یا صرفا جهت کنجکاوی وارد این سایت ها می شوید. در هر حال ورود به دارک وب غیرقانونی است.

جهت حفظ امنیت، فایل هایی که از وب سایت های ناشناخته و غیرمطمئن هستند را دانلود نکنید، مگر اینکه به وب سایت ارائه دهنده آن اطمینان داشته باشید.

بطور خلاصه برای استفاده از شبکه Tor از ابزارهای معتبر استفاده کنید. شبکه تور یک شبکه رمزنگاری شده است. که برای کاربر فضای امنی را از طریق پروتکل ها و ساختار خود، تشکیل می دهد. وب سایت هایی که در این فضا هستند از طریق موتور جستجوگر ساده قابل دسترس نیستند و دارای موتورهای جستجو خاص هستند که به آنها دیپ وب می گویند. یکسری وب سایت هایی هم هستند که از طریق موتور جستجو موجود در Tor هم قابل دسترس نیستند و اغلب جهت کارهای غیرقانونی هستند به آنها دارک وب می گویند و برای ورود به  آنها باید آدرس سایت ها را بدانید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *