شرکــت عـــرفان نت

موارد استفاده از دوربین مداربسته چیست؟ و به چه منظور از آن استفاده می شود؟

چرا از دوربین مداربسته استفاده می کنیم؟

موارد استفاده از دوربین مداربسته متعدد است و دوربین مداربسته مناسب را باید در هر پروژه با توجه به نیاز هر شخص یا کسب و کار ، انتخاب کرد . انتخاب دوربین مداربسته یک بحث کاملا تخصصی است که باید با کارشناسان و متخصصان این حوزه مشورت کنید. اما در این مقاله سعی کردیم به این سوال جواب بدیم که اصلا دوربین مداربسته را برای چه مواردی استفاده می کنیم؟ کاربرد آن در چه موقعیت های لازم است؟ استفاده از دوربین مداربسته چه مزیتی برای ما دارد؟ و در آخر اصلا چرا باید از دوربین مداربسته استفاده کنیم؟ آیا دوربین مداربسته صرفا برای جلوگیری از سرقت به کار می رود؟

جلوگیری از سرقت و ترساندن مجرمان
جلوگیری از سرقت و ترساندن مجرمان با نصب دوربین مداربسته از موارد استفاده از دوربین مداربسته

در حقیقت می‌توان اینگونه عنوان کرد که با توجه به موارد استفاده دوربین مداربسته نخستین و اصلی‌ترین دلیل استفاده از دوربین‌های مداربسته جلوگیری از سرقت و ترساندن مجرمان است؛ مجرمان فوق العاده محتاط هستند تا توسط دوربین های مداربسته گرفتار نشوند مجرمان در صورتی که در محلی دوربین مداربسته را مشاهده کنند، از قصد خود منصرف شده و محل دیگری را که امنیت کمتری دارد، برای این کار انتخاب خواهند کرد. این مهم‌ترین کار کرد دوربین‌های مدار بسته است. حضور دوربین، به علت بار روانی، مانع بروز جرم است. سارقین در برخورد با اماکنی که دوربین مداربسته در آن نصب شده، رغبت خود را از دست می‌دهند و یا و مهمتر از آن، حتی در صورت بروز جرم، تصاویر ضبط شده به شناسایی عامل خاطی کمک می‌کند.

نظارت اسان و افزایش بهره‌وری کارکنان
نظارت بر کارمندان و کارکنان از موارد استفاده از دوربین مداربسته

یکی از دغدغه‌های امروزه کارفرمایان، بهره‌وری از نیروی کار و منابع انسانی مجموعه‌شان است. متاسفانه، برخی از کارمندان منتظرند تا کارفرمایشان محل را ترک کرده و آنها شروع به گشت زدن در اطراف کنند و از زیر کارهایشان فرار کنند. با استفاده از سیستم‌های نظارتی می‌توان به بالاترین بازدهی و بهره‌وری نیروی کار رسید؛ چرا که کارکنان مجموعه حتی در زمان حضور نداشتن مدیر نیز بهترین رفتار کاری را از خود نشان می‌دهند.

همچنین مدیر می‌تواند عادات و رفتارهای کارکنان خود را شناسایی کند و برای پیشرفت مجموعه به بهترین برنامه‌ریزی ممکن دست یابد. نصب دوربین‌های مداربسته در محل کار و دفاتر اداری، نه تنها به امنیت فضای کاری کمک می کند، بعلاوه سبب بهبود کار کارمندان می‌شود. چه شما تجربه مدیریت یک شرکت داشته باشید و چه کارمندی، حتما متوجه شده‌اید در حضور نیروهای مافوق، کارمندان بهتر عمل می‌کنند. حضور دوربین مانند حضور یک چشم ناظر عمل می‌کند و سبب بهبود کار کارکنان می‌گردد.

اثبات ادعا و کاهش مسئولیت
نظارت کامل با دوربین مداربسته و اثبات ادعا از موارد استفاده از دوربین مداربسته

در تمامی اصناف و محیط‌ها، همواره افراد سودجویی هستند که با ادعاهای کذب و دورغین قصد سودجویی دارند. اگر محیطی به این سیستم‌های نظارتی مجهز نباشد، ممکن است نتواند شواهد کافی مبنی بر کذب بودن ادعاهای طرف خود ارائه دهد و محکوم به پرداخت هزینه‌های گزاف شود؛ چنانکه تاکنون بارها و بارها این اتفاق افتاده است. بهتر آنکه با پرداخت هزینه‌ای مناسب محیط خود را مجهز کنید و از پرداخت هزینه‌های بی‌دلیل معاف شوید.

شناسایی بهتر مشتریان

در برخی کسب‌وکارهای کوچک، مدیران مجموعه با استفاده از دوربین‌های مداربسته به بررسی رفتارهای مشریان خود می‌پردازند. برای مثال فروشگاهی را تصور کنید که به سیستم دوربین مداربسته مجهز است؛ مسئول فروشگاه با نظارت بر تصاویر دوربین می‌تواند مسیرهای رفت‌وآمد و تردد داخل فروشگاه را بهینه کند و با تغییر دادن مکان برخی محصولات دسترسی راحت‌تری را برای مشتریان ایجاد کند.

رسیدن به آرامش خاطر

در دنیای پردغدغه امروز باید از هر راهی برای رسیدن به آرامش خاطر استفاده کرد. امروزه تمام انسان‌ها قصد دارند به بهترین وجه از دارایی‌های خود محافظت کنند و مهم‌تر از آن برای کارکنان، خانواده ، مشتریان و… خود محیطی مطمئن فراهم آورند. یکی از امکاناتی که دوربین های مداربسته برای شما فراهم می آورند، امکان دسترسی به تصاویر دوربین ها از راه دور می باشد. پیشگیری و تشخیص جرم

هزینه‌های کمتر

شاید این نکته کمی برای شما دور از حقیقت برسد، اما حقیقت دارد. پس از نصب سیستم دوربین‌های مداربسته شما به صورت متداول تا چندسال نیاز به سرویس و تنظیمات مجدد سیستم خود پیدا نمی‌کنید.، در حالیکه مثلا حقوق و مزایا فقط یک نیروی نگهبان در یک سال با آن برابری می‌کند.

مراقبت از اعضای خانواده

مراقبت از اعضای خانواده شامل همه اعضا است، یعنی کودکان، سالمندان و حتی حیوانات خانگی شما(اگر شما تجربه نگهداری از حیوان خانگی را داشته باشید می‌دانید که مامان عضوی از خانواده عزیز هستند). همه ما چه شاغل باشیم و چه خانه دار، مجبوریم زمان‌هایی را خارج از خانه سپری‌کنیم، زمان‌هایی که نمی‌توانیم مثلا فرزند خود را همراه ببریم.

اما دوربین‌های مداربسته می‌تواند به شما کمک کند تا از راه دور هم مراقب آنها باشید. حتی اگر شما بتوانید هزینه پرستاری را برای نگهداری از آنها را تقبل کنید، وجود دوربین مداربسته خطر بدرفتاری‌ و یا سواستفاده از عزیزانتان را کاهش می‌دهد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی امکان ضبط مکالمات نیز وجود دارد.

تشخیص چهره افراد
ویژگی تشخیص چهره از موارد استفاده از دوربین مداربسته

اگر در محل کارتان نیازمند سیستم نظارتی هستید که بتواند در جمع آوری شواهد و مدارک در هنگام نیاز به کمکتان بیاید دوربین های مداربسته با قابلیت تشخیص چهره کارایی لازم را در این خصوص دارند. و می توانند مدارک کافی را برای مشاهده تمام اتفاقات رخ داده در اختیارتان بگذارند.

مشاوره رایگان