شرکــت عـــرفان نت

حذف برنامه های نصب شده در ویندوز که گزینه Uninstall ندارند

در سیستم شما نیز ممکن است برنامه های مختلفی نصب شده باشد و حجم بسیار زیادی را اشغال کرده باشد. برای خالی کردن فضای هارد سیستم بهتر است برنامه هایی که کاربردی ندارند یا از آنها به ندرت استفاده می کنید حذف شوند. حذف برنامه های ویندوز از طرق کنترل پنل امکان پذیر است. البته در برخی موارد که امکان پاک کردن برنامه ها وجود ندارد، از برنامه های جانبی یا cmd باید استفاده شود.

حذف برنامه از طریق کنترل پنل ویندوز

برای حذف برنامه هایی که بر روی ویندوز نصب شده اند باید وارد کنترل پنل بشوید و سپس وارد قسمت Programs and Features شوید. این اولین و ساده ترین راه برای حذف یک برنامه از روی سیستم می باشد. برنامه مورد نظر را پیدا کنید. روی آن راست کلیک کرده و گزینه uninstall را انتخاب کنید. از شما سوال می پرسد که آیا از حذف برنامه مطمئن هستید یا خیر؟ بعد از تایید شما فرآیند Uninstall شروع می شود و برنامه مورد نظر حذف خواهد شد.

حذف برنامه از طریق منوی Start

برنامه را در منوی استارت پیدا کنید. روی آن راست کلیک کرده و گزینه Uninstall را انتخاب کنید تا برنامه پاک شود.

حذف برنامه از طریق Registry

برخی از برنامه ها ممکن است از این طریق حذف نشود. به این معنا که گزینه Uninstall در کنترل پنل برای آنها نمایش داده نمی شود. که برای حذف این برنامه ها از ریجستری ویندوز استفاده می شود.

مراحل آن به ترتیب زیر می باشد:

1.در ابتدا دکمه های Win+R را بزنید تا پنجره Run نمایان شود.

2. عبارت regedit را در منوی Start جست و جو کرده و بر روی OK کلیک کنید.

3. پنجره Registry Editor باز خواهد شد.

4. پوشه HKEY_LOCAL_MACHINE را باز کنید.

5. فولدرهای درون آن به صورت کشویی باز خواهد شد، پوشه SOFTWARE را باز کنید.

6. بعد از آن وارد پوشه Microsoft و سپس پوشه Windows شوید.

7. حال پوشه CurrentVersion را انتخاب کنید.

8. بنا به این که هدف ما حذف برنامه های نصب شده بر روی ویندوز می باشد، پوشه Uninstall را باز خواهیم کرد.

9. زمانیکه وارد پوشه شدید، لیستی از تمام نرم افزارهای نصب شده بر روی سیستم را خواهید دید. کافی است که روی نرم افزار مورد نظر، کلیک راست کرده و گزینه Delete را انتخاب کنید. نرم افزار به طور کامل حذف خواهد شد.

به طور خلاصه مسیر حذف برنامه های نصب شده بر روی ویندوز از طریق ریجستری به شکل زیر خواهد بود.

HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > Windows > CurrentVersion > Uninstall

حذف برنامه های ویندوز با استفاده از نرم افزار

با توجه به اینکه برخی از برنامه ها قابلیت حذف از طریق کنترل پنل را ندارند ما روش ریجستری را پیشنهاد دادیم. اما اگر با آن روش نیز برنامه Uninstall نشد، یک سری نرم افزارها وجود دارد که برای حذف برنامه هایی که uninstall نمی شوند، می باشد.

مانند:

Max-Uninstaller
Full Uninstall

برنامه هایی که در بالا گفته شده است، از بهترین برنامه ها برای حذف نرم افزارهای نصب شده روی ویندوز است. همانطور که گفته شد، این روش برای زمانی کاربرد دارد که از چند روش اول ذکر شده در ابتدای مقاله، موفق به حذف نشده باشید. کار با برنامه ها نیز بسیار ساده است. کافی است یکی از این نرم افزارها را نصب کنید. در آن لیستی از برنامه های نصب شده نمایش داده خواهد شد. برنامه مورد نظر را انتخاب کنید و آن را به طور کامل حذف کنید.

مشاوره رایگان