شرکــت عـــرفان نت

کاهش فضای ذخیره سازی تصویر با تکنولوژی ROI در دوربین مداربسته

ROI- قابلیت تمرکز بر روی یک منطقهموردنظر در دوربین مداربسته

دوربین مداربسته تحت شبکه سری جدید از یک قابلیت پشتیبانی می کنند که می تواند فضای ذخیره سازی و پهنای باند را کاهش دهد. این تکنولوژی ROI یا همان Region of Interest (منطقه موردنظر) می باشد. در واقع اگر دوربینی مجهز به این نوع فناوری باشد، با انتخاب یک محدوده در تصویر دوربین مداربسته ، فضای کمتری اشغال خواهد شد. برخی تصاویر که توسط دوربین مداربسته گرفته می شود عملا بی فایده است و اهمیتی ندارند. و تنها پهنای باند شبکه را اشغال می کنند.

تکنولوژی ROI به این صورت است که بر روی ارائه کیفیت بالای تصویر ، در محدوده مورد نظر ، تمرکز می کند. بنابراین مناطقی که جز این محدوده نیستند با کیفیت تصویر کمتر ارائه خواهند شد.

عملکرد تکنولوژی ROI در دوربین های مداربسته

عملکرد ROI به این صورت است که محدوده ای را در تصویر دوربین مداربسته خود مشخص می کنید. سپس آن محدوده به عنوان یک منطقه که برای شما دارای اهمیت است شناخته خواهد شد. در هنگام ذخیره سازی تصاویر کیفیت تصویر ، محدوده مشخص شده را حفظ خواهد کرد و مابقی مناطق را با کیفیت کمتری ذخیره سازی می کند.

این عمل باعث می شود که پهنای باند کمتری نیز استفاده شود و سرعت انتقال داده ها افزایش پیدا کند. با تعریف ROI در یک تصویر، در واقع شما اعلام کرده اید که این منطقه برای شما مهم است و کیفیت تصویر آن را کاهش ندهد. که با زوم کردن بر روی تصویر همچنان کیفیت تصویر بالاتر باشد. و اجازه دارد که مناطقی که خارج از محدوده تعیین شده است را کیفیت تصویر آـنها را کمتر و یا حتی حذف کند.

انواع تکنولوژی ROI

دو مدل ROI داریم یک مدل آن Fixed Region (منطقه ثابت) و دیگری Dynamic Tracking (ردیابی پویا). منطقه ثابت در واقع به این معنی است که شما منطقه را بصورت مشخص و ثابت انتخاب می کنید. که در دوربین های مختلف تعداد آن متفاوت است. اما حداکثر تا 4 منطقه را می توانید انتخاب کنید.

در ردیابی پویا ، ابتدا باید عملکرد تشخیص چهره ، به همراه قابلیت dynamic analysis را در تنظیمات ، فعال کنید. سپس به منوی تنظیمات ROI رفته و آن را نیز فعال کنید. در حال حاضر ردیابی پویا تنها از قابلیت تشخیص چهره و کد گذاری ROI پشتیبانی می کند.

از ROI در کجاها می توانیم استفاده کنیم؟

  • ورودی پارکینگ ها
  • درب ورودی ساختمان ها
  • محل های مهم در پارکینگ ها
  • محل پرداخت ، برای نمایش مشتری و بررسی شیوه پرداخت
  • ورودی حمل و نقل شهری در سطح شناسایی چهره مسافران
  • قسمت امنیتی فرودگاه در سطح شناسایی چهره

تکنولوژی IVE (intelligent video encoding)

به معنای کدگذاری هوشمند ویدئویی است. فناوری های IVE می توانند به شکل هوشمندانه ویدئو ها را با توجه به تقاضای کاربر ، پردازش کنند. به عنوان مثال می تواند با استفاده از پهنای باند و حافظه ذخیره سازی مطلوب ، عملکرد خوبی داشته باشد و تصاویر با کیفیت بالایی را ارائه کند. تکنولوژی ROI یکی از کدگذاری هایی IVE به حساب می آید. در اصل تکنیک فشرده سازی تصاویر با حداقل از دست رفتن دیتا را ROI می گوییم.

هایک ویژن شرکت برتر در تولید دوربین با تکنولوژی ROI

شرکت هایک ویژن به عنوان اولین تولیدکننده دوربین مداربسته که از استاندارد فشرده سازی H264 / AVC استفاده می کند، بهترین عملکرد را در کدگذاری ROI به نسبت سایر برندها داشته است. Hikvision به منظور ارائه تصاویر با کیفیت بالاتر ، تکنولوژی های تجزیه و تحلیل هوشمند (VCA) و تشخص چهره و کدگذاری ROI را با هم ادغام کرده است.

مشاوره رایگان