روتر چیست و چه کاربردی دارد؟

روتر از دستگاه های شبکه ای مهم است که در شبکه های LAN و WAN استفاده میشود. روترها مدل ها و طراحی های مختلفی دارند. به دلیل ضرورت اتصال یک شبکه به چند شبکه دیگر از روتر استفاده میشود. نام روتر متناسب با کار آن است: ارسال داده از یک شبکه به شبکه دیگر

زمانیکه شبکه بزرگ باشد و هر قسمت یک رنج IP متفاوت داشته باشد از روتر استفاده میشود تا بین قسمت ها  ارتباط برقرار کند و بدون روتر این قسمت ها قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر نخواهند بود.

برای اتصال به اینترنت از طریق سرویس دهنده اینترنت نیاز به مودم می باشد و جهت برقراری ارتباط دستگاه­ ها در شبکه (مانند مودم) نیاز به روتر است. درواقع روتر به مودم و دستگاه های شما اجازه انتقال داده به مکان های مختلف را میدهد. مودم واسطه ای برای ارسال داده ها به اینترنت و دریافت پاسخ است. زبان کامپیوتر با زبان اینترنت متفاوت است پس نیاز به مودم می باشد. تلفن همراه و کامپیوتر  با سیگنال دیجیتال و اینترنت براساس سیگنال آنالوگ کار میکند. مودم در واقع تمام این سیگنال ها را تبدیل به قالب مناسب میکند.

امروزه در هر خانه بیش از یک دستگاه تلفن همراه یا کامپیوتر موجود است در نتیجه وجود روتر الزامی است. اما کار روتر چیست؟ برای مثال یک خیابان را در نظر بگیرید که تنها یک خانه در آن وجود دارد، برای گرفتن آدرس نیاز به شماره پلاک نیست ولی زمانیکه بیش از یک خانه باشد نیازمند آدرس دقیق تری خواهید بود. در نتیجه، یک روتر بسته‌های داده‌ای دستگاه هایی که در شبکه هستند را به مقصد مناسب رسانده و آن‌ها را به اینترنت متصل می‌کند. این داده‌ها می‌توانند بین چند دستگاه در شبکه یا از دستگاهی به سمت اینترنت فرستاده شوند. روتر یک آدرس آی پی (IP) به هر کدام از دستگاه‌های شبکه می‌دهد تا در هنگام دریافت و ارسال داده‌ها، آدرس مقصد یا مبدا خود را بداند. با این کار، روتر مطمئن خواهد بود که بسته‌های ارسالی یا دریافتی همیشه به مقصد صحیح خود خواهند رسید.

برای خانه های هوشمند استفاده از روتر بسیار ضروری است زیرا تمام دستگاه های شما باید به یکدیگر متصل باشند.

تفاوت روتر بی سیم و سیمی در نوع ارتباطی است که پشتیبانی میکنند روتر سیمی درای پورت LAN و روتر بی سیم یا WIFI به یک آنتن و آداپتور و وایرلس مجهز است تا بدون کابل برقراری ارتباط ممکن شود.

یکی از عوامل موثر بر سرعت اینترنت نوع روتر مورد استفاده است. روترها به انواع تک بانده، دو بانده و سه بانده تقسیم میشود.اغلب روترهای بی سیم در بازار روترهای دوبانده هستند. و با توجه به نیاز کاربران نوع روتر تعیین میشود.روترها باهم متفاوت هستند تعدای از روترها می توانند تنها روی یک فرکانس رادیویی کار کنند درحالیکه تعداد دیگری قادرند از دو باند رادیویی استفاده کنند. باند در روتر حکم جاده دارد که سیگنال ها از آن عبور می کنند. اگر جاده دو طرف (روتر دو بانده) باشد به معنای در اختیار داشتن دو راه مستقل (دو باند مستقل) است.

روترهای تک بانده با فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز است و جزء ارزان ترین روترهای بازار به شمار میروند. این روترها مناسب انجام کارهای روزمره مانند جستجو در اینترنت، اتصال به شبکه های اجتماعی و … هستند. اما روتر دو بانده مناسب اتصال به سرویس های بازی و ویدئو می باشد. این روترها از دو فرکانس رادیویی استفاده می کنند، بطوریکه یک باند به فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز و دیگری به باند ۵ گیگاهرتز متصل میشود. باند ۵ گیگاهرتزی شلوغی کمتری و توان بیشتری با حداقل تداخل سیگنال را نسبت به باند ۲٫۴ گیگاهرتزی دارد. روترهای سه بانده از سه فرکانس رادیویی پشتیبانی می کند. بطوریکه یک باند بر مبنای فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز کار می کند و دو باند دیگر با فرکانس ۵ گیگاهرتز کار میکنند. این مدل مناسب خانواده هایی است که هریک از اعضا به دنبال انجام کاری مانند انجام بازی آنلاین، انتقال فایل، دانلود فیلم از تورنت، استریم ویدئو هستند و ترافیک سنگینی را به شبکه وارد میکنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *