ADSL بهتر است یا VDSL؟

ADSL مخفف  Asymmetric Digital Subscriber Line از فناوری های شاخه DSL است. ADSL از قدیمی ترین سرویس های اینترنت در جهان به شمار می آید. مزیت این نوع سرویس عدم نیاز به کابل کشی و نصب جدید است و با استفاده از خط تلفن می توان یک اتصال اینترنت برقرار کرد. اینترنت ADSL ارزان و دارای پهنای باند در دسترس و راه اندازی سریع و ساده تری دارد.

پارامترهای تاثیرگذار بر سرعت و کیفیت اینترنت فاصله از مرکز مخابرات،سیم تلفن،بستر خطوط تلفن شهری می باشد.

اینترنت ADSL2+ نسل جدیدی از اینترنت ADSL است و مناسب کسانی است که فاصله بسیار نزدیک به مرکز مخابرات یا تجهیزات سرویس دهنده اینترنت دارند.

VDSL  مخفف Very-high-bitrate Digital Subscriber Line نسل جدیدی از فناوری DSL بر روی بسترهای کابل شبکه است و  نیاز به کابل کشی و نصب شبکه جدا از مرکز مخابرات دارد.

سرعت دانلود در VDSL 5 برابر بیشتر از ADSL است و به مرز ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه می رسد.VDSL از کابل های مسی استفاده می کند و باندهای فرکانسی آن از ۱۲ کیلوهرتز تا ۳۵ کیلوهرتز است. تکنیک استفاده شده در VDSL این است که سعی می‌کند از نزدیک ‌ترین کافوی نوری (صندوق توزیع خطوط مشترکین که ورودی آن فیبرنوری و خروجی آن کابل مسی است) به مشترک سرویس‌دهی انجام شود. مودم ADSL با مودم VDSL متفاوت است و روی VDSL می توان سرویس های ارزش افزوده ای مانند خطوط تلفن SIP (اینترنت بر بستر اینترنت)، ویدئو کنفرانس،IP-TV و … نیز عرضه کرد.

هزینه اینترنت و همچنین راه اندازی سرویس VDSL کمی بیش از ADSL است. هزینه زیرساخت، سرعت بیشتر، تعداد کم کاربران و قیمت بیشتر مودم ها این اختلاف قیمت را رقم می زنند.

قدرت سیگنال در فناوری VDSL به شدت با افزایش فاصله افت می کند بنابراین ISP می تواند تا فاصله اندکی حداکثر سرعت این سرویس را به کاربران ارائه دهد. در حالی که این فاصله برای ADSL بسیار بیشتر است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *