شرکــت عـــرفان نت

تفاوت ADSL و VDSL کدام یک بهتر است؟

تفاوت اینترنت ADSL و VDSL

تفاوت اینترنت adsl و vdsl چیست؟ در ابتدا به این اشاره می کنیم که هرکدام به چه معناست.

ADSL چیست؟

ADSL مخفف  Asymmetric Digital Subscriber Line از فناوری های شاخه DSL است. ADSL از قدیمی ترین سرویس های اینترنت در جهان به شمار می آید. مزیت این نوع سرویس عدم نیاز به کابل کشی و نصب جدید است و با استفاده از خط تلفن می توان یک اتصال اینترنت برقرار کرد. اینترنت ADSL ارزان و دارای پهنای باند در دسترس و راه اندازی سریع و ساده تری دارد.

پارامترهای تاثیرگذار بر سرعت و کیفیت اینترنت فاصله از مرکز مخابرات،سیم تلفن،بستر خطوط تلفن شهری می باشد.

اینترنت ADSL2+ نسل جدیدی از اینترنت ADSL است و مناسب کسانی است که فاصله بسیار نزدیک به مرکز مخابرات یا تجهیزات سرویس دهنده اینترنت دارند.

VDSL چیست؟

VDSL  مخفف Very-high-bitrate Digital Subscriber Line نسل جدیدی از فناوری DSL بر روی بسترهای کابل شبکه است و  نیاز به کابل کشی و نصب شبکه جدا از مرکز مخابرات دارد.

سرعت دانلود در VDSL 5 برابر بیشتر از ADSL است و به مرز 300 مگابیت بر ثانیه می رسد.VDSL از کابل های مسی استفاده می کند و باندهای فرکانسی آن از 12 کیلوهرتز تا 35 کیلوهرتز است. تکنیک استفاده شده در VDSL این است که سعی می‌کند از نزدیک ‌ترین کافوی نوری (صندوق توزیع خطوط مشترکین که ورودی آن فیبرنوری و خروجی آن کابل مسی است) به مشترک سرویس‌دهی انجام شود. مودم ADSL با مودم VDSL متفاوت است و روی VDSL می توان سرویس های ارزش افزوده ای مانند خطوط تلفن SIP (اینترنت بر بستر اینترنت)، ویدئو کنفرانس،IP-TV و … نیز عرضه کرد.

هزینه اینترنت و همچنین راه اندازی سرویس VDSL کمی بیش از ADSL است. هزینه زیرساخت، سرعت بیشتر، تعداد کم کاربران و قیمت بیشتر مودم ها این اختلاف قیمت را رقم می زنند.

قدرت سیگنال در فناوری VDSL به شدت با افزایش فاصله افت می کند بنابراین ISP می تواند تا فاصله اندکی حداکثر سرعت این سرویس را به کاربران ارائه دهد. در حالی که این فاصله برای ADSL بسیار بیشتر است.

تفاوت ADSL و VDSL در چیست؟

بدیهی‌ترین نکته در رابطه با تفاوت اینترنت ADSL (شکل اختصاری عبارت Asymmetric Digital Subscriber Line) و VDSL (شکل اختصاری عبارت Very-high Speed Digital Subscriber Line)، سرعت بالاتر VDSL است! اما تا چه حد؟

وقتی عبارت «سرعت VDSL» را در اینترنت جست‌و‌جو کنید با مقادیر مختلفی روبرو خواهید شد. اما خب اختلاف فاحشی بین آن‌ها وجود ندارد. به طور کلی VDSL به سه شکل عرضه می‌شود. VDSL2، VDSL و VDSL2-Vplus که خب دو مورد آخر هنوز به کشور ما وارد نشده و فعلا با VDSL سروکار داریم که روی سیم‌های مسی با ظرفیت انتقال فرکانس ۲۵-۱۲ کیلوهرتز قرار می‌گیرند و سرعت دانلود آن به گفته آذری جهرمی حداکثر به ۷۰ مگابیت بر ثانیه می‌رسد. سرعت آپلود آن نیز چیزی در حدود ۱۰ برابر اینترنت ADSL است و تا ۱۶ مگابیت بر ثانیه افزایش پیدا می‌کند که البته برای بهره‌مندی از تمام پتانسیل آن باید فاصله نزدیکی با مرکز مخابرات داشته باشید.

فاصله تا مرکز مخابرات

نکته دیگر اما فاصله‌ای است که کاربر باید از مرکز مخابرات داشته باشد. در ADSL، کیفیت سیم‌، گنجایش بستر خطی و در نهایت فاصله تا مرکز مخابرات عواملی تاثیرگذار در سرعت اینترنت هستند. چون ADSL محدوده بیشتری را پوشش می‌دهد، معمولا اکثر افراد اگر از بستر خطی مناسب و کابل‌کشی با کیفیت درون منزل بهره‌مند باشند، مشکل خاصی از بابت سرعت نخواهند داشت.

برای VDSL اما که روی همان بستر مسی قرار می‌گیرد و نیاز به کابل کشی اضافه هم از جانب کاربر ندارد، فاصله تا نزدیک‌ترین مرکز مخابراتی عامل بسیار مهمی است. مثلا کاربران برای بهره‌مندی از VDSL باید کمتر از ۱ کیلومتر با مخابرات فاصله داشته باشند و این مقدار برای VDSL-Vplus بسیار کمتر است و حدودا به ۳۰۰ متر می‌رسد.

تفاوت مودم ADSL و VDSL

تفاوت اینترنت ADSL و VDSL به نوع مودمی که استفاده می‌کنید نیز بستگی دارد. شما نمی‌توانید با همان مودم قدیمی خود که از ADSL و +ADSL2 پشتیبانی می‌کند، از تمام پتانسیل VDSL نیز بهره‌مند شوید. برای خرید یک مودم معمولی با قابلیت پشتیبانی از VDSL باید هزینه کنید و این مقدار برای خرید مودم‌های بهتر و پیشرفته‌تر قطعا بیشتر می‌شود.

البته اگر تمایل دارید هزینه بیشتری برای خرید مودم نپردازید، می‌توانید با همان مودم قدیمی هم، بخشی از سرعت بالای VDSL را تجربه کنید. اینطور که به نظر می‌رسد، با مودم غیر VDSL می‌توان تا ۲۰ مگابیت سرعت را تجربه کرد که البته همین هم بیشتر از ۱۶ مگابیت بر ثانیه‌ای است که در ADSL ارائه می‌شود.

بنابراین باید گفت تبدیل ADSL به VDSL در بدترین حالت، هزینه مودم را روی دست شما می‌گذارد. برخلاف انتظارات، به نظر می‌رسد قرار نیست تعرفه‌های این سرویس گران‌تر از ADSL باشد و این نکته بسیار خوبی است اما باید دید سرویس‌دهنده‌های متفاوت چه سیاستی را در قبال حجم و قیمت مربوط به آن ارائه می‌دهند.

برخلاف آنچه درمورد ADSL ذکر کردیم، سرعت دانلود و آپلود ارائه‌شده توسط VDSL یکسان است؛ از این رو در نام آن، عبارت «نامتقارن» به‌چشم نمی‌خورد. VDSL برای دستیابی به این هدف، به‌شکلی کارآمدتر از خطوط تلفن استفاده می‌کند. درواقع مسیر سیم‌های VDSL به‌گونه‌ای طراحی می‌شود که فاصله‌ای که سیگنال برای رسیدن به کاربر باید طی کند، کاهش می‌یابد. کمتر شدن این فاصله به‌معنی کاهش افت کیفیت سیگنال و دستیابی به اتصالی قابل‌اتکاتر است. اگر پهنای باند بیشتری در اختیار داشته باشید، کیفیت سرعتی که دریافت می‌کنید در مقایسه با کیفیت سرعت ارائه‌شده توسط ADSL، بسیار بهتر خواهد بود. البته فراموش نکنید کیفیت سیم‌های مسی و البته طول آن‌ها می‌توانند به‌نوبه‌ی خود روی سرعت اینترنت VDSL نیز اثر بگذارند.

مشاوره رایگان