شرکــت عـــرفان نت

سیستم تشخیص نفوذ Intrusion detection

تشخیص نفوذ intrusion detection

فناوری intrusion detection برای تشخیص نفوذ افراد یا اجسام غیر مجاز کاربرد دارد. با فعال کردن آن در دستگاه می توان ، یک قسمت از تصویر را مشخص کرد که در صورت هرگونه ورود به ناحیه، با سیستم های اعلام هشدار اطلاع رسانی کند. هشدارهایی که از قبل از سمت مدیر ، تعریف و تنظیم شده است.

با این قابلیت از مناطق مهم و حساس می توانید حفاظت کنید. در واقع بر یک محیط خاص یا ممنوعه کنترل خواهید داشت تا ورود و خروج افراد و اجسام و جانداران را شناسایی کنید.

intrusion detection را باید در ابتدا فعال کنید و با استفاده از یک سری خطوط فرضی ، منطقه مورد نظر را مشخص می کنید. سپس در صورتیکه افرادی وارد محدوده تعیین شده شوند، از طریق نرم افزار یا آلارم به شما هشدار خواهد داد. تنظیمات مربوط به هشدارها را می توانید در دستگاه ضبط مشخص کنید که آیا برای شما ایمیل ارسال شود یا اینکه بلندگوها به صدا دربیاید.

تنظیمات مربوط به Intrusion Detection

برای تنظیم و فعالسازی درست قابلیت تشخیص نفوذ intrusion detection نیاز است موارد زیر را بشناسید تا به درستی آنها را تنظیم کنید.

تنظیم میزان حساسیست sensivity

یک بازه صفر تا 100 را شامل می شود که هرچه به صفر نزدیک تر باشد ، حساسیت کمتر و هرچه بیشتر باشد و به 100 نزدیک باشد حساسیت بیشتر خواهد بود. در اصل پارامتری است برای آنکه میزان حساسیت ورود به یک منطقه را با آن معین کنید.

تنظیم ابعاد شیء وارد شده به محیط

این مقدار نیز بین صفر تا 100 است. شما با تنظیم عدد آن ، میزان درصدی که یک شیء وارد منطقه شود را مشخص می کنید. تا دوربین در چه زمان اقدام به تشخیص کند. برای اشیاء بزرگتر مقدار آن باید بیشتر باشد.

تنظیم آستانه زمان – Thershold

مدت زمانیکه شیء در منطقه حضور دارد تا اعلام هشدار کند. این بازه از صفر تا 10 ثانیه است. به عنوان مثال این عدد روی 3 ثانیه قرار می دهید و زمانیکه یک شئ 3 ثانیه در منطقه تعریف شده باشد ، آلارم ها فعال می شوند. اگر روی صفر باشد به محض ورود به محیط ، آلارم فعال خواهد شد.

تنظیم منطقه هدف

باید منطقه را به درستی با استفاده از خطوط فرضی مشخص کنید. اگر این منطقه را به درستی معیین نکنید دچار مشکل خواهید شد. حتما باید خطوط ناحیه به صورت یک شکل بسته ، ترسیم شود. در اکثر دستگاه ها امکان ترسیم 4 منطقه مجزا وجود دارد.

برای جلوگیری از آلارم های کاذب ، در ترسیم خطوط منطقه دقت کنید، ابعاد اجسام را به درستی مشخص کنید، زمان و میزان حساسیت را نیز با دقت تعیین کنید.

تفاوت تشخیص نفوذ و تشخیص حرکت

در سیستم تشخیص نفوذ ، یک منطقه مشخص می شود و بعد در صورتیکه فرد یا جانداری به آن محیط وارد شود سیستم هشدار فعال میگردد. در سیستم تشخیص حرکت، تغییر شئ یا حرکت افراد ، جسم متحرک را شناسایی می کند و عملیات مربوطه را انجام می دهد. به عنوان مثال شروع به ضبط تصویر می کند. یکی از کاربردهای Motion Detection این است که ، در فضای هارد صرفه جویی می شود. به گونه ای که اگر تغییری یا حرکتی رخ نداده است، تصاویری ضبط نخواهد شد. حتی می تواند اعلام هشدار تشخیص حرکت نیز ، به صدا در آمدن بلندگوها یا ارسال ایمیل باشد. این تنظیمات کاملا متفاوت است و با توجه به هدفی که هر شخص دارد ، تنظیم خواهد شد.

در چه پروژه هایی از سیستم intrusion detection استفاده می شود؟

در پروژه هایی که نیاز به کنترل ورود و خروج افراد در درب های ورودی است، بسیار کاربرد دارد. با اتصال این فناوری با سیستم های ضد سرقت ، مانند قفل شدن خودکار درب ها ، می توان کنترل دسترسی بیشتری را برای افراد مختلف فراهم کرد.

تشخیص نفوذ یک تابع تحلیلی از مجموعه ویژگی‌های هوشمند دوربین‌های تحت شبکه است. یکی از قابلیت‌های موجود در دوربین‌های مداربسته و سیستم‌های حفاظتی جهت تشخیص ورود، افراد قابلیت تشخیص نفوذ یا Intrusion Detection است.
هشدارهای نفوذ یا سرقت، سیستم‌هایی هستند که برای شناسایی ورود غیرمجاز افراد به داخل ساختمان یا محل زندگی طراحی شده‌اند. این سیستم‌ها زیر مجموعه توابع تحلیلی VCA یا همان پردازش تصویر هستند.

مشاوره رایگان